متخصص جراحی دستگاه گوارش

فوق تخصص جراحی کولورکتال

لاپاراسکوپی تخصصی و پیشرفته

آیا سرطان مقعدی درمان دارد؟ + علائم و علت

موضوعات این مقاله

علائم سرطان مقعدی

سرطان مقعد یا آنال کانسر (Anal cancer) در واقع یک نوع از سرطان‌ها است که در بافت‌های مقعد ایجاد می‌گردد. در وب‌سایت دکتر علیرضا ایزدی به این موضوع می پردازیم که آیا سرطان مقعدی درمان دارد؟ علائم سرطان مقعدی چیست؟ به طور کلی مقعد دهانه راست روده به سمت خارج بدن و در انتهای دستگاه گوارش قرار دارد. در اکثر مواقع سرطان مقعد از علائم خاصی برخوردار نیست، ولی به طور معمول، خونریزی از نخستین علائم آن محسوب می‌شود که اغلب بسیار ناچیز و جزئیاست. عموم افراد به اشتباه این سرطان را به خاطر خونریزی با عارضه همورئید (بواسیر) اشتباه می‌گیرند. چنانچه می‌خواهید تا با ماهیت سرطان مقعدی و روش درمان آن آشنایی پیدا کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

سرطان مقعد

 

سرطان مقعد چیست؟

سرطان مقعد در واقع نوعی از سرطان‌های خطرناک محسوب می‌شود که در مجرای مقعد ایجاد می‌شود. به طور کلی کانال مقعد لوله‌ای کوتاه در انتهای رکتوم بوده که به واسطه آن اجابت مزاج صورت می‌پذیرد. در حقیقیت سرطان مقعد می‌تواند با علائمی نظیر خونریزی روده و دردهای مقعدی هراه شود. اکثر اشخاص مبتلا به این سرطان با ترکیبی از شیمی درمانی و پرتو درمانی به معالجه سرطان مقعدی می‌پردازند. در اکثر مواقع ترکیب درمان سرطان مقعد، احتمال بهبود را افزایش  می‌دهد، ولی این روش هم از خطرات و عوارض جانبیخاص خودش برخوردار است.

نشانه های سرطان مقعدی چیست؟

در اغلب مواقع نشانه های سرطان مقعدی شامل موارد زیر می‌شود:

 • خونریزی در ناحیه مقعد یا رکتوم (راست روده)
 • ایجاد درد در ناحیه مقعد
 • ایجاد توده یا رشد زائده‌ای در کانال مقعدی
 • خارش‌های مقعدی

علائم سرطان مقعدی چیست؟

به طور کلی حدود یک چهارم اشخاص مبتلا به سرطان مقعد، در ابتدا متوجه هیچ علامتی نشده‌اند. از علائم بارز سرطان مقعد می‌توان به مشاهده تغییراتی در حرکات روده منظیر دفعات یا قوام مدفوع، بی اختیاری مدفوع و احساس مداوم اجابت مزاج اشاره کرد.

علائم سرطان مقعدی در مردان 

در واقع یکی از بارزترین دلایلی که عامل بروز سرطان مقعدی در مردان می‌شود، وجود ویروس پاپیلوم انسانی است. زمانی که شریک جنسی مردان همجسباز تعدد یابد، خطر ابتلا به ابتلا این ویروس نیز افزایش یافته که همین امر درصد مبتلا شدن به بیماری سرطان مقعد را افزایش می‌دهد. این ویروس شاخه‌ای از بیماری‌های آمیزشی است که مشکلات زیادی برای مردان ایجاد می‌نماید، یکی از آن‌ها زگیل آمیزشی است.

علت سرطان مقعدی

 

علت سرطان مقعدی

سرطان مقعد در واقع به واسطه جهشی ژنتیکی که سلول‌های طبیعی را به غیرطبیعی مبدل می‌نماید، ایجاد می‌گردد. سلول‌های طبیعی با سرعتی مشخص رشد و تکثیر می‌شوند و نهایتاً هم در یک بازه زمانی مشخص از بین می‌روند. ولی رشد سلول‌های غیر طبیعی از کنترل خارج می‌شود و هرگز خودکار نمی‌میرند. در حقیقت همین انباشت سلول‌های غیرطبیعی، به صورت توده یا تومور پدیدار می‌شوند. اغلب سلول‌های سرطانی به بافت‌های اطراف خودشان حمله می‌نمایند و قادرند تا از تومور اولیه نیز جدا شده تا در بخشی دیگر از بدن گسترش بیابند که به این امر متاستاز اطلاق می‌شود.

به طور کلی سرطان مقعد ارتباطی نزدیک با یک عفونت مقاربتی یا همان ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) دارد. شواهد امر نشان می‌دهد که HPV را در اکثر سرطان‌های مقعد وجود دارد. بنا بر عقیده کارشناسان، زگیل تناسلی در واقع از رایج‌ترین علت ایجاد سرطان مقعد است.

عوامل خطرساز در ایجاد سرطان مقعدی عبارتند از:

 • بالا رفتن سن: اکثر افراد مبتلا یه سرطان مقعد، بالای 50 سال دارند.
 • تعدد شرکای جنسی: اشخاصی که در طول زندگی شرکای جنسی مختلفی دارند، همواره در معرض ابتلا به سرطان مقعد قرار دارند.
 • سکس مقعدی: اشخاصی که رابطه جنسی مقعدی دارند، بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به سرطان مقعد قرار دارند.
 • مصرف سیگار: در واقع سیگار کشیدن، خطر ابتلا به سرطان مقعدی را بسیار افزایش می‌دهد.
 • سابقه سرطان: اشخاصی که پیش‌تر به سرطان‌های دهانه رحم، ولور یا واژن مبتلا شده‌اند، بیشتر در معرض خطر ابتلا سرطان مقعد قرار دارند.
 • ویروس پاپیلومای انسانی (HPV): این عفونت خطر ابتلا به چندین سرطان نظیر مقعد و سرطان گردن رحم را افزایش خواهد داد. در واقع عفونت HPV، نوعی عفونت مقاربتی بوده که می‌تواند عامل اصلی ایجاد زگیل تناسلی گردد.
 • داروها یا شرایطی که سیستم ایمنی بدن را کاهش می‌دهند، به عنوان مثال اشخاصی که پیوند عضو انجام داده‌اند جهتسرکوب سیستم ایمنی بدنشان از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بهره می‌برند. این نوع داروها نقش موثری در خطر ابتلا به سرطان مقعد را دارند. علاوه بر این ابتلا به بیماری‌هایی مقاربتی نظیر ایدز (HIV) سیستم ایمنی بدن را سرکوب می‌نماید و در خطر ابتلا به سرطان مقعد نقش بسزایی دارد.

آیا سرطان مقعدی کشنده است؟

در پاسخ به پرسش مذکور باید اذعان نماییم که سرطان مقعد خیلی کم به دیگر نقاط بدن انتقال می‌یابد یا به اصطلاح متاستاز می‌شود. ولی چنانچه سایر نواحی بدن را هم درگیر نماید، مراحل درمان آن مشکل حواهد بود. در اغلب مواقع سرطان مقعد متاستاز شده بیشتر کبد و ریه‌ها درگیر می‌کند.

نحوه تشخیص سرطان مقعد

به طور کلی آزمایشات و روش‌های مورد استفاده جهت تشخیص سرطان مقعد در اغلب مواقع شامل موارد زیر است:

 • بررسی ناهنجاری کانال مقعد و روده براساس معاینه رکتوم توسط پزشک معالج صورت می‌پذیرد.
 • بررسی بصری کانال مقعد و راست روده: اغلب پزشکان با لوله‌ای کم نور به آنوسکوپ جهت معاینه کانال مقعد و روده برای بررسی توده غیر طبیعی از آن استفاده می‌نمایند.
 • مشاهده کانال مقعد با کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی: در واقع این روش‌ها برای بررسی کانال مقعد صورت می‌پذیرد. پزشک در این روش یک پروب را در کانال مقعد و روده قرار می‌دهد. سپس پروب امواج فراصوت را ساطع شد موجب ایجاد تصاویر از بافت‌ها و اندام‌های بدن می‌شود. سپس پزشک تصویر را مورد ارزیابی قرار می‌دهد تا موارد غیر طبیعی را بیابد.
 • بیوپسی: روشی جهت دریافت نمونه‌ای از بافت است که اگر پزشک پس از آزمایشات توده‌ای غیرطبیعی را بیابد، از آن بهره می‌برد. در اصل پزشکان با رویت سلول‌ها زیر میکروسکوپ نوع سرطان را مشخص می‌نمایند.

نحوه درمان سرطان مقعد

در حقیقت تعیین نوع درمان سرطان مقعد، به عواملی مانند مرحله سرطان، سلامت جسمی بدن و مواردی از این قبیل بستگی دارد. از رایج‌ترین روش‌های درمان جهت از بین بردن سرطان مقعد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ترکیب روش‌های شیمی درمانی و پرتودرمانی
 • عمل جراحی در ناحیه مدنظر
 • ایمونوتراپی

نتیجه گیری

سرطان مقعد، در واقع نوعی سرطان غیر معمول محسوب می‌شود که در کانال مقعد ایجاد می‌گردد. کانال مقعد، لوله‌ای کوتاه در انتهای راست روده است که به واسطه آن مدفوع از بدن انسان خارج می‌شود. در کل باید بدانید که این نوع سرطان با درمان به موقع خطرساز نیست، ولی چنانچه متاستاز شود، دیگر نقاط را هم درگیر خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *